Världens Fest!

Publicerat 2017-11-20 av Katarina Linderborg

Andra Advent, 10 november kl 12.00 inbjuder vi till Världens fest.

Det blir knytkalas, så alla som vill tar med sig något att bjuda på och vi dukar upp ett fantastiskt buffé-bord med allehanda rätter i Sturegården. Spännande att se vad alla tar med sig! Har du något recept liggande där hemma på mat från andra delar av världen så ta chansen att använda det den här dagen, då blir det verkligen ”Världens fest”. Vi vill också uppmana dig att tänka på att använda Fairtrade råvaror där detta är möjligt. Det är också ett sätt att hjälpa människor i andra delar av världen. Vill eller kan du inte ta med dig något att äta är du varmt välkommen ändå, maten kommer att räcka. 

I år får vi besök av Thord-Ove Thordsson som kommer att berätta om SIRA-skolorna i Betlehem och Jeriko. Två skolor där barn med läs och skrivsvårigheter med hjälp av stor pedagogisk skicklighet får möjlighet att knäcka koden på det där om hur bokstäver och ord hänger ihop.

Bildabanner170x85px