Publicerat 

Bön och offerdag för Equmenia

_mg_4413_700x500

Tillsammans skapar vi hopp

eq_affisch16_utskrift
Ladda ned affischen och sätt upp på församlingens anslagstavla.

Det finns tider i våra liv som mer än andra definierar oss. I vår personliga tro och vår relation till Gud finns många av de där definierande ögonblicken och för en del av oss tog säkert flera sådana viktiga händelser plats också i unga år. Eller kanske framförallt i unga år. Jag tror vi är många som kan minnas ett första möte med Gud, ett tilltal, en upplevelse av Guds närvaro – händelser som sätter spår för lång tid i livet.

Vi vet därför hur avgörande det är med utrymme för barn och unga att få göra sådana möten och upplevelser. Tillfällen att växa i
gemenskap med Jesus och varandra. Och det är precis vad Equmenias arbete handlar om. Därför vill jag nu be dig om att konkret vara med och ge en gåva till Equmenias arbete. För att det gör avtryck. Idag och imorgon.

Varmt tack för din gåva.

Lasse Svensson
kyrkoledare

När
Insamlingsdagen är söndagen 9 oktober 2016

Ge en gåva
Swisha till Equmeniakyrkan på 900 32 86 och märk betalningen Equmenia
eller sätt in pengar på vårt 90-konto, 90 03 28-6.
Mer om att ge 

Berätta
För att förklara vad Equmenia är och gör kan ni visa den här filmen under gudstjänsten.

Läs mer om Equmenias arbete på www.equmenia.se