Kulturnatt i Immanuelskyrkan blir det i år fredag 19 maj.

Publicerat 2017-04-16 av Håkan Hallberg

Däremot blir det ingen kulturnatt i Kulturhuset i vår,men  vi vill gärna ha det i Immanuelskyrkan. En fin tradition tycker vi, så utbudet denna fredagskväll blir på följande vis:  fr. kl 18.30 Öppet café på kyrktorget. Utställning av och med Åsa Borg.

Kl. 19.00 ”Take me back” Immanuelskyrkans kör tillsammans med kompgrupp framför låtar av gospelartisten Andraé Crouch.

Kl. 20.00 ”Toner till tröst och tanke”. Helen Wallgren, sång och Anders Nilsson sång/klaviatur. Pop, jazz, visa med text och musik av  Billy Joel, Ted Gärdestad, Tomas Andersson Wij, Jonas Gardell, Paul Simon, m.fl.

Kl. 21.00 Körensemblen Afro Vocals tillsammans med U-Sing och Diasilua Nsumbu svänger loss med afroinspirerad gospel. Kompet består av trummor, gitarr, bas och piano.

Kl. 22.00 Taizé-mässa.