Vad gör Gud i Equmeniakyrkan i Region Väst?

Publicerat 2017-08-19 av Håkan Hallberg

Dagen börjar med anmälan och drop-in kl 13, följt av storsamling kl 13.30. Därefter träffas förtroenderådet med flera i kyrksalen samtidigt som equmenia bjuder in till olika intressegrupper/seminarier. Det bjuds också på tårtkalas och senare på kvällen på taco-buffé för anmälda equmenianer. På kvällen är det kvällsmöte  kl 19, medverkar gör Carin Dernulf, generalsekreterare i Equmenia och lovsångsbandet Delight från Alingsås m fl. Kvällsmötet blir även uppstart för gemensamma ungdomsmöten i vårt närområde Borås -Ulricehamn som är tänkt att vara någon gång varje termin. Anmälan till regionfest/regionstämma sker på www.equmeniakyrkan.se/regionvast .

Regionfesten är ett stort arrangemang som vi tillsammans hjälps åt att ro i land. Välkommen  med , antingen som deltagare, funktionär eller förebedjare eller alltihop. Du är viktig!