Andrea Crouch-konsert följt av Öppet café lördag 21 oktober kl 18:00

Publicerat 2017-10-12 av Håkan Hallberg

Andrae Crouch (1942-2015) var gospelsångare, pianist, låtskrivare arrangör och pastor. Han kallas ofta ”Fadern av modern gospel”, eftersom han mer än någon annan, reformerade gospeln under 70- och 80-talet. Hans musik omfattar det mesta från hymner och traditionell gospel till modern lättsmält pop. Många av hans sånger har blivit populära i och utanför kyrkor över hela världen, t.ex. ”Soon and very soon” och ”Jesus is the answer”.  Medverkande är: Immanuelskyrkans projektkör tillsammans med sångsolister och en kompgrupp: Lars Sjögren – piano, Gunnar Hultgren – bas, Mikael Carlsson – trummor och Fredrik Bremström – saxofon. Kören leds av Jan-Olof Hermansson. Pastor Ronny Augustsson leder andakt. Efter konserten blir det Öppet café.