Advent …

Publicerat 2017-12-21 av hillevi

Så är då adventstiden alldeles snart slut och det blir äntligen jul! Bl a det här har hänt i vår kyrka i advent:

Julmarknad 1 Julmarknad 5 Vi tjuvstartade med julmarknad redan sista helgen i november. Tack alla som bidragit på olika sätt, och som kom och åt jultallrik, fikade, minglade, tog lotter, köpte hembakat bröd och hemkokt sylt och tittade in på loppisen!

Vokalensemble Karin hade julkonsert en torsdagskväll. Den välsjungande kören bjöd på en blandning av advents- och julsånger och en och annan dikt, till alla närvarandes förtjusning.

Cirka 190 barn med pedagoger och lärare har kommit för att titta på vår julkrubba. De fick hjälpa till med att sätta in figurerna i krubban, och höra berättelsen om när Jesus föddes och änglarna sjöng för  Barn och krubbaJulkrubba

herdarna, och när de tre vise männen kom och hälsade på i stallet.