Inbjudan till visning av påsklandskap

Publicerat 2018-03-04 av hillevi

PalmsöndagDet tillhör traditionen i vår kultur att varje år fira påsk. Vi fyller den med lite olika innehåll. Vi i Strandkyrkan och Svenska kyrkan i Lomma tycker det är viktigt att den uppväxande generationen får en möjlighet att förstå vad påsken ursprungligen handlar om. Därför inbjuder vi också i år till visning av påsklandskapen i våra respektive kyrkor. Då berättar vi om påskens dramatiska händelser med hjälp av figurer, som barnen får hjälpa till med att placera ut.

Inbjudan riktar sig främst till förskoleklasser och åk 1 – 3, och äger rum vecka 11IMG_0948 (2) och 12, dvs den 12 – 23 mars. En visning tar ca 25 – 30 minuter. Om ni vill, bjuder vi gärna på en enkel fika efteråt. För att boka en tid för visning i Strandkyrkan, kontakta Hillevi Jönsson, pastor i församlingen, via e-post strandkyrkan@gmail.com, eller mobil 0708-85 42 45. För att boka en visning i Lomma kyrka, kontakta Svenska kyrkans församling.

Varmt välkomna!

IMG_0964 (1)