”När sången berör” – Kurs med fokus på klassisk sång

Publicerat 2018-06-21 av hillevi

Den 10 – 12 augusti anordnas kursen ”När sången berör” i Strandkyrkan. Operasångarna och sångpedagogerna Emilia och George Falcaru undervisar i mästarklasser kl 15 – 18 och på kvällarna kan man lyssna till konserter med klassisk musik. Första dagen börjar med välkomstfika och presentation kl 14.

AFFISCH_När sångenKursen vänder sig både till dig som är 13 år och uppåt. Du kan delta oavsett om du redan är i gång med sångstudier eller om du är mer oerfaren. att delta i mästarklass innebär att du kommer att få undervisning enskilt / inför åhörare. På detta sätt lär du dig också att känna dig mer hemma på en scen inför publik.

Du kan få ytterligare info genom att kontakta Emilia Falcaru enligt mailadressen nedan.

Kostnad: 1 200:- för aktiv deltagare.

Anmälan: Senast den 31 juli till emilia.falcaru-oprea@malmolatin.se

Kursen arrangeras av Studio Bel Canto och Strandkyrkan, i samarbete med Lomma kommun och studieförbundet Bilda.