Sommarens gudstjänster

Publicerat 2018-06-21 av hillevi

Välkommen till sommarens gudstjänster! Välkommen du som brukar komma till Strandkyrkan och välkommen du som kanske bara är på sommarbesök i Lomma/Bjärred! Vi firar  gudstjänst i Strandkyrkan kl 11.00, men det finns ett par avvikelser både vad gäller tid och plats:

Den 1, 15 och 29 juli är gudstjänsten kl 11.00, men vi firar den i Lund, tillsammans med Västerkyrkans församling, Byggmästaregatan 21. Om du vill ha skjuts – kontakta Strandkyrkans expedition, tel 040-41 03 80.

Den 8 juli och 5 augusti är gudstjänsten kl 14.00. Då firar vi ekumenisk friluftsgudstjänst tillsammans med Svenska Kyrkan i Lomma – första datumet vid Simon och barnet på Lomma kyrkogård, andra datumet i Strandkyrkans trädgård.

Se också gärna kalendariet här bredvid!