Sommarens konserter

Publicerat 2018-06-21 av hillevi

Välkommen till sommarens konserter i Strandkyrkan!

Tis 3 juli kl 18.00       Malgorzata Klorek, orgel, Marietta Kruzel, orgel, Ewa Rulka, flöjt och Jolanta Sosnowska, violin. Konserten är en del av Skånes Orgelveckor.

Fre 10 aug kl 19.00 ”Musikaliska pärlor” – Operasångerska Emilia Falcaru-Oprea plockar ur sin skattkista fram operaarior och romanser av kända och mindre kända mästare. Hon ackompanjeras av Hillevi Jönsson, piano.Emilia Falcaru 1

Lör 11 aug kl 19.00     Klassisk pianokonsert – En afton med pianisterna David Sarosi och laura Solano. De spelar såväl var för sig som tillsammans musik av Debussy, Schubert samt ungerska och spanska tonsättare.David och Laura

Sön 12 aug kl 19.00     Sångafton – Konsert med deltagare och pedagoger från kursen ”När sången berör”.