Tro & Liv

Publicerat 2018-08-24 av hillevi

Kan en modern människa verkligen tro på Gud? Vad är det för mening med livet? Det där med lidande och ondska, gott och ont, liv och död …?

Funderar du över dessa och andra liknande frågor – välkommen till kursen ”Tro & Liv”! Varje kurskväll inleds med en enkel fika (kaffe/te och smörgås). Därefter blir det ett föredrag om kvällens tema och sedan samtalar vi i smågrupper. I gruppen finns det utrymme för dina frågor, dina erfarenheter, din tro och dina tvivel. Det finns inget som helst krav på en viss tro eller tillhörighet. Enda kravet är att du är nyfiken och vill dela dina tankar och frågor med andra!

När: Varannan tisdag kl 17.30 – 20, med start den 28 augusti.

Var: Strandkyrkan, Sävgången 2, Lomma.

Info/anmälan: Hillevi Jönsson (pastor), mobil 0708-85 42 45, eller e-post hillevi.jonsson@equmeniakyrkan.nu.