Visning av julkrubban

Publicerat 2018-11-29 av hillevi

Så är det åter adventstid och vår julkrubba sätts upp i Strandkyrkan. Välkommen in att titta på den när du har vägarna förbi, eller vid gudstjänster och andra samlingar! Ni som arbetar i förskola och annan barnomsorgsverksamhet och skola åk 1 – 3 är varmt välkomna att komma med era grupper/klasser. Förhoppningsvis har ni fått del av en utskickad inbjudan från oss och Svenska Kyrkans församling, där ni kan se vilka tider och dagar som är bokningsbara. Om inte, kan ni se schemat här.

En krubbvisning tar ca 20-25 minuter, lite beroende på barnens ålder och hur frågvisa de är! Efteråt bjuder vi på enkelt fika. Förfrågningar och anmälan kan göras till Strandkyrkans pastor, Hillevi Jönsson, mobil 0708-85 42 45 eller e-post hillevi.jonsson@equmeniakyrkan.nu. Varmt välkomna!

Julkrubba Julkrubbeinbjudan 2018