Utforska livet – gå en Alphakurs!

Publicerat 2019-06-13 av hillevi

I höst inbjuder vi till Alphakurs i Strandkyrkan. Alpha är en introduktionskurs i kristen tro, där vi tillsammans får utforska små och stora livsfrågor. Kursen vänder sig både till dig som är allmänt intresserad och nyfiken på kristen tro, och till dig som vill förnya dina kunskaper.

Varje kurskväll har samma upplägg: Måltid, föredrag och sedan samtal i smågrupper. Föredragen behandlar centrala teman inom kristen tro. I grupperna ges utrymme för vars och ens frågor och tankar. Det finns inga konstiga eller felaktiga frågor!

Lokal: Strandkyrkan, Sävgången 2, Lomma

Tid: Åtta tisdagskvällar + en lördag under hösten, med start den 3/9 kl 18:30 – 21:00.

Info och anmälan: Hillevi Jönsson, pastor i Strandkyrkan, mobil 0708-85 42 45 eller e-post strandkyrkan@gmail.com. Se även broschyren här. Broschyr ht 2019