”När sången berör” – tre dagars kurs i klassisk sång

Publicerat 2019-07-03 av hillevi

Liksom i fjor, anordnas i augusti en kurs i klassisk sång i Strandkyrkan. Ålder: Från 13 år och uppåt. Undervisning sker i mästarklass, dvs du får undervisning inför publik/kursens övriga deltagare. Undervisar gör operasångarna och sångpedagogerna Emilia och Gheorghe Falcaru. Du får också tillgång till en ackompanjatör. Broschyr med ytterligare info finns att hämta i Strandkyrkan (även i den vita postlådan till vänster vid kyrkans entré). Noter till ackompanjatör sänds till Strandkyrkan eller lämnas i kyrkans brevlåda senast 2 dagar före kursstart.

Tid: 16 – 18 augusti, eftermiddagstidAffisch 2019 slutversion

Plats: Strandkyrkan, Sävgången 2, 234 33 Lomma

Kostnad: 1 200:-. Avgiften betalas senast dagen före kursstart, antingen till Swish-nummer 123 056 4310 (Strandkyrkan) eller bg 374-2830.

Anmälan: Helst senast den 31 juli till emilia.falcaru-oprea@malmolatin.se.