Alpha – introduktionskurs i kristen tro

Publicerat 2019-08-20 av hillevi

Välkommen till Alphakurs i Strandkyrkan! Alpha är en introduktionskurs i kristen tro, där vi tillsammans får utforska livets små och stora frågor. Kursen vänder sig både till dig som är allmänt intresserad och nyfiken på kristen tro, och till dig som vill förnya dina kunskaper.

Varje kurskväll har samma upplägg: Måltid, föredrag, fika och sedan samtal i smågrupper. Föredragen behandlar centrala teman inom kristen tro. I grupperna lyssnar vi respektfullt till varandra och ger utrymme för vars och ens frågor och tankar. Det finns absolut inga krav på att omfatta en viss tro, vare sig under eller efter kursens slut!

Lokal: Strandkyrkan, Sävgången 2, Lomma

Tid: Åtta tisdagskvällar + en lördag under hösten, med start den 3/9 kl 18:30 – 21:00.

Avgift: 40:-/gång för mat och fika.

Info och anmälan: Hillevi Jönsson, pastor i Strandkyrkan, mobil 0708-85 42 45 eller e-post strandkyrkan@gmail.com. Se även broschyren här. Broschyr ht 2019