Andlig vägledning för ett vanligt liv

Publicerat 2017-08-29 av johneidering

Under hösten 2017 vill vi som församling hjälpa oss själva att vår tro på Jesus ännu mer skall vara en naturlig del i allt vi gör i livet. Därför bjuder vi in till tre kvällar med rubriken ”Andlig vägledning för ett vanligt liv”. Kvällarna kommer bestå av ett föredrag, gemensam kvällsmat och möjligheten till frågor och samtal. Varje kväll kommer ha ett tema som är valt utifrån tanken om att tron skall ha en större del i våra liv.

Här är höstens program och föredragshållare:
5 oktober – ”Hur tjänar jag Gud och andra människor?”

Föredragshållare: Carl-Henrik Jaktlund, Falköping.
Carl-Henrik är ledare för Alpha Sverige, journalist, och författare.

9 november -”Hur skall jag tänka och tro om nådegåvorna i bibeln?”
Föredragshållare: Gunnar Samuelsson, Hönö.
Gunnar är pastor i Equmeniakyrkan, lektor i Nya Testamentet vid Göteborgs Universitet där han jobbar som lärare.

7 december -”Hur hör jag Guds röst i min vardag?”
Föredragshållare: Liselotte J Andersson, Horla.
Liselotte är pastor, författare och själavårdare.

Equmeniakyrkan Vårgårda kl 19-21.

Kvällsmat finns till självkostnadspris och du kan betala kontant eller med swish. Alla är välkomna, oavsett om du är medlem i församlingen eller inte, eller om du kallar dig kristen eller inte. Vi tror att detta kan vara kvällar som berikar många!

Varmt välkommen!

Flyer lågupplöst