Höstens gudstjänster i Vårgårda!

Publicerat 2017-08-29 av johneidering

Under hösten kommer församlingens gudstjänster utgå från Apostlagärningarna, boken som kommer efter de fyra evangelierna i nya testamentet. Det är en bok som lär oss mycket om livet som kristen och som lärjunge, och det är en bok som vittnar om kraften i den kristna tron. Genom att sätta oss in djupare i berättelserna, personerna och händelserna i Apostlagärningarna tror vi att vi kan få växa som kristna var och en och tillsammans.

Vi har tryckt upp ett häfte med en tanke, några frågor och en bön som är kopplat till varje gudstjänst för att du skall kunna förbereda dig inför varje gudstjänst eller ”ta med gudstjänsten hem” på ett mer konkret sätt. Det går även utmärkt att använda häftet i sin smågrupp eller bönegrupp. Häftet får du i samband med gudstjänsterna eller så kan du hämta det i kyrkan. Vill du hellre ladda ner det till din telefon, dator eller surfplatta så kan du göra det här.

Varmt välkomna med på gudstjänster vi hoppas får betyda mycket för många!