Gå konfirmation i Vårgårda!

Publicerat 2017-09-07 av johneidering

Nu finns det möjlighet att anmäla dig till konfirmation under hösten 2017 och våren 2018!
Konfirmationen vänder sig till alla som går i åttan, och i Vårgårda behöver man inte vara döpt eller kalla dig kristen för gå i konfirmation. Konfirmationen är tänkt för alla som gillar att umgås med andra, fundera över livets mening och om Gud finns, lära sig saker som är viktigt för hela livet, vad du kan betyda för andra människor, och naturligtvis mycket mer.

Tisdag den 12e sept kl 19 har vi en infokväll i Equmeniakyrkan Vårgårda där du får veta mer om året och vad det innebär att gå i konfirmation, och du har möjlighet att ställa frågor kring konfirmationen. Den här gången är det tänkt att både den blivande konfirmanden och någon förälder är med.

Om du vill anmäla dig direkt så gör du det via denna länken: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfgX83MKWHPHJ_G_kQC2S7nYl99XWCsihJiM3C4loXzTSAaxQ/viewform

Har du några frågor så kontakta församlingens barn- och ungdomspastor Maria Hammar på maria@equmeniakyrkanvargarda.se eller 0733-399820.

Välkommen med!