Fira påsk i Equmeniakyrkan Vårgårda!

Publicerat 2018-03-28 av johneidering

Helgen som ligger framför handlar om det viktigaste i den kristna tron, nämligen Jesus död och uppståndelse. Att Jesus dog och uppstod är direkt avgörande för alla människor, och därför vill vi i Equmeniakyrkan Vårgårda göra allt vi kan för att förmedla detta till alla människor. Vi satsar i år på flera gudstjänster som är kopplade till de olika händelser Jesus fick vara med om vid påsk, och vad det betyder för oss.
Gudstjänsterna i påsk är utmärkta tillfällen att besöka för dig som är nyfiken på den kristna tron, eller som vill veta mer om vad den betyder. Även du som vill bjuda med dig vänner som inte är vana vid kyrkan eller den kristna tron kan verkligen passa på att göra det de här dagarna.

Här hittar du info om alla gudstjänsterna i påsk. Varmt välkommen!
29634365_10213443325296689_632528642_o