Alphakurs i Vårgårda i Höst

Publicerat 2018-08-17 av johneidering

Nu har du möjligheten att delta i en Alphakurs i Equmeniakyrkan Vårgårda i höst!
Alpha är en grundkurs i den kristna tron och dit är du välkommen vare sig du kallar dig kristen eller inte, men vänder sig lite extra till dig som är nyfiken på den kristna tron, som vill veta mer om vad det är att vara en kristen, eller som har frågor och funderingar om tron. Alphakurser anordnas över nästan hela världen och finns på mer än 110 språk.

Upplägget ser ut som att varje tillfälle börjar man att äta mat ihop, sedan får man lyssna till en föreläsning, och sedan dricker man kaffe och samtalar om dagens ämne. Inga frågor är fel eller konstiga att komma med, till Alpha får du komma precis som du är!

Vi drar igång den 6e september kl 19 och totalt är det 8 torsdagar och även en lördag, nämligen den 6e oktober.

Vill du anmäla dig eller har du mer frågor så maila info@equmeniakyrkanvargarda.se eller ring oss på 0322-620141. Vill du läsa mer om organisationen Alpha så kan du läsa på sverige.alpha.org.

Välkommen!