Workshop i civilkurage

Publicerat 

– Hur kan jag ingripa mot orättvisor och kränkningar i vardagen?

Kristna Fredsrörelsen vill en workshop på Martin Luther King-dagen ge unga och aktiva personer mellan 16-24 år redskap att agera i konfliktfyllda vardagssituationer. Dels genom dialog för att utmana uppdelningen mellan ”vi och dom”, dels genom att lära ut praktiskt ickevåld för att kunna ingripa mot vardagskränkningar men också genom att vi tillsammans prövar nya konstruktiva mönster av konflikthantering.

Vi övar praktiska metoder för hur man kan göra när man bevittnar kränkningar som rasism, sexism, homofobi eller annan typ av diskriminering. Genom att öva så skapar vi en handlingsberedskap och kan lättare stå upp för oss själva och andra.

måndag 15 januari
16:30-18:30
Norrmalmskyrkan, Norrtullsgatan 37, Stockholm

Anmälan
Max antal är 16 deltagare. Anmäl dig idag, först till kvarn gäller!
Läs mer