Boken ”Till jordens yttersta gräns”

Boken ”Till jordens yttersta gräns” innehåller 88 reflektioner kring Apostlagärningarna. Texterna är skrivna av människor som finns i och nära Equmeniakyrkan, Equmenia och Diakonia.

Observera

Denna text publicerades första gången den 6 maj, 2019. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

I Apostlagärningarna får lärjungarna uppdraget att vittna om Jesus till jordens yttersta gräns. Det uppdraget kommer med ett löfte; ”Ni ska få kraft när den Helige Anden kommer över er”. Samma uppdrag – och löfte – gäller fortfarande.

Boken ”Till jordens yttersta gräns” innehåller 88 reflektioner kring Apostlagärningarna. Texterna är skrivna av människor som finns i och nära Equmeniakyrkan, Equmenia och Diakonia. Vi hoppas att din läsning ska få bli ett sätt att möta den Helige Anden. Att det får ge dig kraft, inspiration och mod att gå vidare i din tro. Till jordens yttersta gräns.
Boken finns att beställa från Nya Musik.
Beställ boken