Café Vetekornet Centrumkyrkan Norrköping söker föreståndare

jobbannons Café Vetekornet - Norrköping

Café Vetekornet ligger vid affärsstråk, gågator och torghandel i den centrala delen av Norrköping. Vi har öppet vardagar och erbjuder ett varierat cafésortiment och uppskattade lättluncher.

Vi söker dig med en kristen livssyn som vill leda och utveckla vårt härliga café. Café Vetekornet fungerar också som Centrumkyrkans ”vardagsrum”.

Tjänsten är på 100 %.

Vi vill ha din ansökan senast den 2 mars

Ansökan

Maila din ansökan märkt ”Café” till
exp@centrumkyrkan-norrkoping.se

Centrumkyrkan

Vår kyrka ligger mitt i Norrköpings city! Vår församling är en del av Equmeniakyrkan och består av drygt 230 medlemmar. Församlingen bildades 2012 genom sammanslagning av baptistförsamlingen och metodistförsamlingen.

Församlingen driver Café Vetekornet – vårt vardagsrum – som är öppet alla vardagar och har funnits i över 25 år. Många ser det som en rofylld oas i centrum. I vår fastighet finns också Fair Trade shop och Svenska Kyrkans Diakonicenter. Det pulserar av liv i och kring vår kyrka!