Konsert Frälsningsarméns musikkår. Söndag 26 maj kl 17.00

Publicerat 

Söndagen den 26 maj får vi besök av Frälsningsarméns musikkår från Lidköping. De kommer att hålla en konsert i Ekbackskyrkan kl 17.00. Så här beskriver de sig själva:

”Musikkåren i Lidköping har funnits i obruten följd sedan 1895 och är ett renodlat brassband – d.v.s. enbart bleckblåsinstrument. Dess huvudsakliga uppgift är att vara en del i Frälsningsarméns totala arbete, men även att vara ”orgel” i församlingen. Denna ”orgel” är lätt flyttbar och flexibel och användes därför i många olika sammanhang, t ex friluftsgudstjänster, kyrkokonserter, marscher, på resor m.m. och under sommarhalvåret ser du oss ibland på Nya stadens torg på lördagsförmiddagarna.

Frälsningsarmén har genom sin satsning på musik utvecklat och utbildat många duktiga musiker och kompositörer runt om i världen. Denna musik finns tillgänglig för Frälsningsarméns musikkårer i alla länder och omfattar olika sorters musik – från enklare arrangemang på sångmelodier till klassiska verk.

Vår musikkår består idag av musikanter i åldrarna 25-80 år. Ledare för musikkåren är Bo Jennesjö.

Välkommen att lyssna på oss, vår musik och vårt budskap ”