Torsdag 17.30: En redig smålandsfest! – 2019

Publicerat 

”…inför vår Herre är vi alla smålänningar…”

Smålandsfesten
30 maj 2019, 17.30 – 21.00

Plats: Arenan, Idrottshuset

En vandring genom Småland med dess personligheter och kännetecken i musik, tal, text, bild, smak och nöje! Festligt, roligt, utmanande, smart, överdådigt – ett redigt småländskt tabberas.

När du är på plats i Smålands Jerusalem är det dags att känna in den småländska kulturen. Kom och var med på en fest du sent kommer att glömma, där smaklökarna får njuta småländska smaker i en tvårätters middag! Festen startar med mingel och musik på Junedalskolans gård (mittemot Arenan).

Priser middag vid bord:
Vuxen: 150 kronor
13-18 år: 100 kronor
5-12 år: 50 kronor
0-4 år:  Gratis

Läktarplatser
Vid Smålandsfesten tror vi att det kommer mycket folk. Det finns dock bara ett begränsat antal platser vid middagsborden på golvet. Därför erbjuder vi även läktarplatser. Till läktarplatserna har vi komponerat en ”Läktarpåse”, med matig baguett, dryck, en special ”cupcake” samt kaffe/te. Läktarplats med läktarpåse kostar 60 kr för vuxna och det går bra att boka sådana platser även innan de andra platserna är fullbokade. Naturligtvis ingår minglet utanför Arenan som samtliga gäster på festen är välkomna till!

Priser läktarplats med matpåse:

Vuxen och ungdom (13 år -)  60 kronor

Barn 5-12 år: 40 kr

0-4 år: Gratis

 

Priserna är kraftigt subventionerade av Jönköpings kommun.

Anmälan till Smålandsfesten

Anmälan senast 10 maj.

Tillbaka till konferensens startsida