Equmeniakyrkan i Hallstahammar och Munktorp (Sorbykyrkan) söker pastor och föreståndare på 100%

Publicerat 

Vi söker dig som tillsammans med oss vill satsa på en utåtriktad verksamhet och församlingens inre liv. Barn- och ungdomsarbete är en prioriterad verksamhet i församlingarna. Besök gärna våra respektive hemsidor för att se mer om oss. https://www.kyrkanihallsta.se/grupp/equmeniakyrkan/

https://equmeniakyrkan.se/munktorp/

Hallstahammar och Munktorp ligger i en attraktiv region inte långt ifrån Västerås, Örebro och Eskilstuna. Till tjänsten finns en pastorsbostad, en villa i Munktorps samhälle med gångavstånd till förskola och F-6-skola.

Fördelningen av tjänsten är 50% per församling. Du är pastorsutbildad, har körkort och tillgång till bil.

Tillträde 1:a oktober eller efter överenskommelse.

Vi tar emot och behandlar ansökningar löpande under ansökningstiden. Sista datum för ansökan är 31 maj.

För frågor kontakta Torbjörn Dahlgren 070-3454327 , Hallstahammar ptr.dahlgren@gmail.com eller Sören Oscarsson, Munktorp,  070-312 02 00 sorenoscarsson51@gmail.com

Ansökan skickas till Torbjörn Dahlgren, ptr.dahlgren@gmail.com