Equmeniakyrkan Tibro söker Ungdomsledare 100%

Publicerat 

Psst… vi kommer anställa en ny ungdomsledare i sommar – är det du?

Equmeniakyrkan i Tibro vill vara en gemenskap för hela livet där Jesus Kristus är i centrum.  Vi är en levande församling på 330 medlemmar med ett stort arbete bland barn & ungdomar. Läs gärna mer om vår församling och vårt arbete på www.equmeniakyrkantibro.se.

När vår nuvarande ungdomsledare slutar nu i sommar så söker vi DIG som vill leva bland ungdomarna och visa vägen till en tro på Jesus Kristus.

Du kommer ingå i ett arbetslag med föreståndare, pastor och ungdomsledare. Tillsammans med ett härligt team av ideella ledare kommer du få stort utrymme att vara med och driva församlingens arbete bland ungdomar vidare. Vi jobbar också mycket tillsammans med Pingst Tibro och driver bland annat ett spännande konfirmationsarbete ihop.

Tjänsten är på 100% och tillträds från 1 augusti eller enligt överenskommelse.

Skicka din ansökan till jonas.lund@equmeniakyrkantibro.se  så snart som möjligt. Urval sker fortlöpande.

Har du frågor omkring tjänsten är du välkommen att kontakta oss!

Församlingsföreståndare Jonas Lund, 0702-084153
Equmenias ordförande Annika Singelton, 0730-214286