Publicerat 

Ge en gåva

Equmeniakyrkan är beroende av frivilliga gåvor. Det finns många sätt att stödja arbetet ekonomiskt. Det enklaste sättet är att ge sin gåva via autogiro eller via kyrkoavgiften. Här kan du läsa mer om olika sätt att ge och hur du gör.

Under året lyfter vi fram några verksamheter och ger dem extra fokus. Läsa mer 

Autogiro
Kyrkoavgiften
Offerdagar
Testamenten
Högtidsdagar och Minnesgåvor
Ge en gåva direkt
Nybyggarna
Projektkatalog
Gud älskar en glad givare…

Equmeniakyrkans riktlinjer för insamling kan du läsa genom att klicka här.

Ett konto för alla gåvor, 90 03 28-6
Församlingar som vill sätta in kollekter till något av våra gemensamma ändamål (som t ex Nationella eller Pastors- och Diakoninsamlingen) använder med fördel pg: 90 03 28-6 eller bg: 900-3286. Detta är också samma konton som församlingar skall använda för alla typer av gåvor och som privatpersoner kan skänka pengar på.

 

90konto

Equmeniakyrkan (fd Gemensam Framtid) har fått sitt första 90-kontot godkänt av Svensk Insamlingskontroll. Pg 90 03 28-6 Läs mer


 

 

 

2 comments

  1. Thijs Zwaveling says:

    Kan man ge en gåva till 90-konto för Salams önseklista? Symbolen står på flyern, men det är lite för smått för mina ögon…

Comments are closed.