Gudstjänst i Väte med Lasse Johansson
Gudstjänst i Väte
Välkommen till gudstjänst i Väte den 4 oktober kl. 11:00. Vi samlas till gemenskap, tillbedjan och reflektion där vi delar tro och liv tillsammans. Samtidigt får vi landa i det som helgen har gett och rikta blicken framåt.
Gudstjänst som avslutar helgen
Gudstjänsten blir en naturlig avslutning på växtpoolshelgen på Gotland. Därför knyter vi ihop teman från undervisning och samtal som har pågått under dagarna. Samtidigt skapar vi utrymme för både stillhet och gemenskap.
Du är välkommen oavsett om du har deltagit under hela helgen eller bara vill komma till gudstjänsten. Dessutom möts vi över generationer, vilket gör gudstjänsten till en gemensam samlingspunkt för hela församlingen.
En plats för gemenskap och tro
I gudstjänsten möts vi i sång, bön och förkunnelse. Du får möjlighet att reflektera, delta och vila i en gemenskap där varje människa är viktig. Därför blir detta en stund som både bär och inspirerar i vardagen.
Slutligen vill vi skapa en gudstjänst där du kan känna dig hemma, oavsett var du kommer ifrån. Ta gärna med en vän och var med i gemenskapen.
Mer information
Läs mer om våra samlingar:
