Du missar väl inte ”Sånger vi minns” lördag 25 mars kl 17:00 i Sturesalen

Publicerat 

.. poesi, bibeltexter följer oss på olika sätt genom livet. Ofta förknippar vi viktiga händelser i livet med det. Det kan handla om glädje och lycka likaväl som nedstämdhet och sorg. Vid en del tillfällen väljer vi musik eller sångtexter just för att förmedla det vi känner eller för att ge tröst. Det kan vara barns födelse och inträde i livet såsom dop eller välsignelse. Det är bröllop och lycka eller sorg och saknad vid livets slut. Ibland hör man uttrycket; ”Det är våran låt”; Den kanske spelades i samband med att kärleken började spira när ett par lite blygt tittade på varandra och försökte uttrycka den där speciella känslan av förälskelse och undran om de egna känslorna blir besvarade. Under några veckor mitt i vintern så har advents- och julsångerna skapat stämning. Under en kväll i mars får vi sjunga tillsammans eller lyssna på flera olika sångare och musiker som kanske har valt just den sången som Du förknippar något särskilt med. Välkomna till Sturesalen 25 mars klockan 17:00. Husband ”The Pilgrims” och gäster.  Enkelt fika.