Viva La Vida-Leve livet trots allt! Körprojekt med start 4 april kl 18:00

Publicerat 

Vi vet nog alla att musik kan skapa stora känslor hos oss. Ibland sker det i ensamhet i bilen när precis rätt låt spelas på radion för att beskriva känslan du bär på. Andra gånger delar du stunden med andra på en konsert eller varför inte i en kyrka. Musik som speglar livet blir i gemenskap närmast en religiös upplevelse. Jag har på U2 konsert på Ullevi haft kanske min största religiösa upplevelse. Bono, Edge och de andra har för några ögonblick förvandlat Ullevi med 60.000 svenskar som aldrig skulle kalla sig religiösa till en kyrka. I de körprojekt som vi tidigare genomfört i Immanuelskyrkan har vi utforskat mörker och ljus med hjälp av musik av Van Morrison. Vi har fördjupat oss i countrymusiken och mystiken runt bibelns användande av vatten som bild för liv och död. Nu tänkte vi använda oss av arenarocken för att beskriva de stora känslorna i livet i något som vi kallar Viva La Vida – Leve livet… trots allt! Musiken kommer att hämtas från bland annat Coldplay, U2, Pretenders och Emmylou Harris.


Vi kommer att använda oss av band, solister och kör som vi gjort i tidigare. Jan-Olof Hermansson kommer tillsammans med Helen Frick att leda kören och Anders Nilsson håller ihop bandet och sjunger solo tillsammans med Jennie Svedberg. Vi bjuder in alla som tidigare medverkat i kören men man behöver inte ha varit med tidigare. Alla är välkomna! Har du arbetskamrater, vänner eller bekanta som kan vara intresserade, bjud in dem också! Vi kommer att starta övning med kören på onsdagar med start 4 april och planerar att köra konserter i höst – 21 oktober och 18 november.

Mattias Lyckelid