Kulturnatt i Immanuelskyrkan fredag 17 maj; ”Viva la vida” kl 20:30 Entré 100:-

Publicerat 

Kl 20.30 kan vi se och höra ”Viva la Vida” igen. Solisterna Anders Nilsson och Jennie Svedberg tillsammans med kör och kompband framför ”En hyllning till livet”. Mattias Lyckelid presenterar låtarna med Exodusberättelserna från GT, ökenvandringen ut ur Egypten, som röd tråd. I arenarocksanda uttrycks och beskrivs de stora känslorna i livet med låtar av U2, Coldplay, Bob Dylan, Emmilou Harris m.fl. Kompet består av Markus Karlsson gitarr, Kenneth Holmström bas, Mikael Nybo trummor, Joakim Lövgren munspel och Anders Nilsson klaviatur och kapellmästare. Kören leds av Helen Frick och Jan-Olof Hermansson. För att täcka omkostnaderna för Vivas La Vida så tar vi upp en entréavgift på 100:-.

Från kl 18.30 är det Öppet café på kyrktorget.