- Detta evenemang har redan ägt rum.
Vår internationella mission – Digital regionsamling Mitt och Stockholm


Regionsamlingarna den här hösten blir digitala. Det kommer finnas två tillfällen per region att välja mellan.
De viktiga frågor som vi planerat att samtala om, kommer att introduceras på digitala zoom-möten. Utifrån dessa hoppas vi att ni sedan kan finna tid för samtal kring frågorna i era egna församlingar under hösten.
Vi vill särskilt inbjuda ordförande och församlingsföreståndare till zoom-mötet. Men självklart är även andra intresserade i styrelse, församling och medarbetare välkomna att vara med.
Internationell mission
Vi vill tala om Equmeniakyrkans internationella mission utifrån den rapport som kyrkostyrelsen låtit en arbetsgrupp ta fram. Hur skall vi tänka strategiskt kring vårt internationella arbete framöver? Hur tar vi vara på och stärker engagemanget?
Anmäl er här: https://forms.gle/GRguZ4fZiNFeUstg8
Samma sak händer den 20 oktober
Om det passar bättre anmäler du dig här: https://equmeniakyrkan.se/kalender/digital-regionsamling-mitt-och-stockholm/