Klimatsmarta resor till Kyrkokonferensen 2019

Publicerat 

Res klimatsmart till konferensen

Temat för årets Kyrkokonferens ”Till jordens yttersta gräns” fokuserar bland annat på klimatet. Därför vill vi uppmana alla konferensdeltagare att försöka resa så klimatsmart som möjligt. Bra sätt att minska vår påverkan på miljön kan t.ex. vara att samåka i bil, undvika flyg, och att resa med buss och tåg.

Därför har Equmeniakyrkan, Konferensledningen och SJ tillsammans utformat en rabatt på tågresor till och från Kyrkokonferensen 2019. För att få rabatten måste biljetterna bokas via den här sidan. För er som reser i stora grupper erbjuder SJ även en grupprabatt, se nedan.

SJ erbjuder resande till konferensen följande rabatter:
Rabatterna gäller för resor 29/5 – 2/6 2019
20% rabatt på 1a klass med villkoret ”kan återbetalas”
15% rabatt på 2a klass med villkoret ”kan återbetalas”
15% rabatt i 1a klass med villkoret ”kan ombokas”
10% rabatt på 2 klass med villkoret ”kan ombokas”

Resan ska betalas direkt vid bokningstillfället av resenären. Endast direktbetalning med kontokort alternativt Swish erbjuds. Faktura är tyvärr inte möjligt. OBS! Om du vill boka om biljetter som du köpt via Equmeniakyrkans webbsida med villkoren ”kan ombokas” måste detta göras direkt med SJ per telefon.

Boka SJ tågbiljett här

Välj Jönköping C som destination under ”Till”.


 

SJ:s grupperbjudanden

Är ni fler än nio personer över 16 år som kan resa tillsammans till konferensen så kan SJ Gruppresor skräddarsy resan efter just era behov. Biljetterna är opersonliga och innebär flexibla regelverk. Man kan bara få grupprabatt på SJ:s egna tåg. Kolla på https://www.sj.se/sv/vi-erbjuder/gruppresor.html

Frågor och mer information

SJ Kundservice

Startsida Kyrkokonferensen 19