Klimat och hållbarhet

Lördag 19 mars – söndag 27 mars.

”Att bäras av hopp i kampen för en hållbar Värld” 

– 9 dagar om klimat och hållbarhet i Equmeniakyrkan Kungälv.  

PROGRAM:
Lördag 19/3 kl.10.00
Kläd- och prylmarknad för barn               
Mer info hittar du på vår fb-sida ”Kläd- och prylmarknad för barn i Kungälv” eller maila kladmarknadkungalv@gmail.com.

Söndag 20/3 kl.10.30
Temagudstjänst med nattvard
”Att bäras av hopp i kampen för en hållbar värld”
Predikan Anneli Sandberg, Ammi Floberg
kl.12.15
Föredrag med samma tema som ovan
Anneli Sandberg

Måndag 21/3
Välkommen på middag! Klimatsmart mat & prat.
Drop in till maten kl.18.00-18.30. Anmälan senast söndag 20/3 till Ammi Floberg 0706-990123 (helst sms) eller på lista i kyrkan.
Pris 50 kr 
 
Tisdag 22/3 kl.18.00 Mötesplatsen med klimattema

Onsdag 23/3 kl.19.00 ”
Bråttom men inte kört – frågor och svar om klimatet.” Kom och lyssna på och delta i samtal med Stefan Edman. Det blir ett samtal om en fossilfri värld – tekniska genombrott, ekonomi, värderingar, politik och vardagsliv.

Programmet fortsätter att aktualisera konkreta Utmaningar för Kungälv. Presentationer från Omställning Kungälv och Kungälvs Naturskyddsförening tar upp vad de anser händer, eller måste hända, i Kungälv i klimatfrågan. Kvällen avslutas med Frågestund. Kvällens moderator: Lars Lilled

Torsdag 24/3 Välkommen på middag! Klimatsmart mat & prat.
Drop in till maten kl.18.00-18.30. Anmälan senast onsdag 22/3 till Ammi Floberg 0706-990123 (helst sms) eller på lista i kyrkan.
Pris 50 kr

Lördag 26/3 kl.10.30-12.00 “Vad spelar det för roll vad lilla jag gör?” Välkommen på ett samtal mellan journalisten, författaren och hållbarhetsinfluencern Emma Sundh och Diakonia om klimatet, Diakonias arbete och vad vi som kyrka och du som person kan göra för skillnad.

kl.12.30 Vegetarisk lunch. Anmälan senast onsdag 23/3 till Ammi Floberg 0706-990123 (helst sms) eller på lista i kyrkan
kl.13.30 Workshops för alla åldrar
Baka tunnbröd, bygga insektshotell eller fågelholk, så blommor o grönsaker, skaparverkstad – att återanvända skräp
kl. 16.00 Fika & andakt

Söndag 27/3 kl.10.30 ”Nu sjunger skapelsen sin bön” – en musikgudstjänst om klimat och hållbarhet.
Ammi Floberg, Kören

Gästtalare onsdag 23 mars
STEFAN EDMAN Biolog, författare och miljödebattör.
Onsdag 23 mars är en kväll för dig som tar klimatproblemen på allvar och vill skaffa kunskap om vad forskarna säger, men som också vill bort från den förlamande pessimismen och istället fokusera på de positiva lösningar som spirar runtom i världen och i Sverige.

Gästtalare söndag 20 mars
ANNELI SANDBERG är ekotoxikologen som blev pastor. Hon arbetar i Tingvallakyrkan, Karlstad och i Universitetskyrkan. När hon läste pastorsutbildningen fanns inte ekoteologi i kursutbudet. Nu finns det! Förra året skrev Anneli sin magisteruppsats i systematisk teologi på temat hopp i relation till hoten mot klimat och miljö. ”Vi i kyrkan pratar mycket om hopp, men vad menar vi? Kan vi tala om hopp på ett rimligt sätt med en katastrofal framtid i antågande? Eller står talet om hopp i vägen för adekvat handling? Vilka resurser erbjuder den kristna berättelsen?”

Gästtalare lördag 26 mars

EMMA SUNDH är journalist, författare och hållbarhetsinfluencer. 
Hon är en av grundarna av Klimatklubben.se, driver Plan B-podden och har skrivit en rad böcker om klimat, omställning och återbruk. Hon brinner för att vi ska leva lite rimligare, lite mer hållbart och lite härligare.

Klimatkrisen är ett faktum. Ett ganska jobbigt sådant. Och mitt i alla rapporter och larm är det lätt att glömma vilken makt vi sitter på tillsammans. Vad hade det till exempel blivit av demokratin och rösträtten om inte några vågat börja förändra? Nu är det dags för oss att bli en del i vår tids största utmaning. Klimatet behöver oss alla!

Diakonia är Equmeniakyrkans biståndsorganisation, som arbetar i 25 länder för en rättvis, jämlik och hållbar värld.

INFORMATION: Fredag 25/3 anordnar FRIDAYS FOR FUTURE en Global klimatstrejk. Se https://fridaysforfuture.org/march25/