Ledningsgruppen

Ledningsgruppen och Kyrkostyrelsen arbetar på uppdrag av Kyrkokonferensen som är det årsmöte som utgör högsta beslutande organ i Equmeniakyrkan.

André Jakobsson, regional kyrkoledare Region Nord

André Jakobsson

Regional kyrkoledare, Region Nord

070-697 06 13

andre.jakobsson@equmeniakyrkan.se

Carin Dernulf

Carin Dernulf

Equmenias generalsekreterare

08-58 00 32 31

carin.dernulf@equmenia.se

Charlotte Thaarup, regional kyrkoledare Region Syd

Charlotte Thaarup

Regional kyrkoledare, Region Syd

0723-02 77 00

charlotte.thaarup@equmeniakyrkan.se

Elin Alm, regional kyrkoledare Region Väst

Elin Alm

Regional kyrkoledare, Region Väst

08-58003123

076-5011712

elin.alm@equmeniakyrkan.se

Gerard Willemsen, chef för internationella enheten

Gerard Willemsen

Chef för internationella enheten

08-580 031 85

gerard.willemsen@equmeniakyrkan.se

Helen Friberg, regional kyrkoledare Region Svealand

Helen Friberg

Regional kyrkoledare, Region Svealand

0703-12 44 74

helen.friberg@equmeniakyrkan.se

Jenny Dobers, regional kyrkoledare Region Stockholm

Jenny Dobers

Regional kyrkoledare, Region Stockholm

070-931 03 34

jenny.dobers@equmeniakyrkan.se

Joakim Hagerius - biträdande kyrkoledare

Joakim Hagerius

Biträdande kyrkoledare

joakim.hagerius@equmeniakyrkan.se

Johan Einarsson

Johan Einarsson

Regional kyrkoledare, Region Öst

0702-30 19 48

johan.einarsson@equmeniakyrkan.se

Karin Wiborn - biträdande kyrkoledare

Karin Wiborn

Biträdande kyrkoledare

Börjar sin tjänst 2021-01-01

Klas Johansson, chef lednings- och verksamhetsstöd

Klas Johansson

Chef för lednings- och verksamhetsstöd

070-317 43 58

klas.johansson@equmeniakyrkan.se

Lasse Svensson - kyrkoledare

Lasse Svensson

Kyrkoledare

Lasse Svensson är Equmeniakyrkans Kyrkoledare och ytterst ansvarig för kyrkans samlade vara och göra, församlingsrelationer och internationella relationer.

kyrkoledaren@equmeniakyrkan.se

Mer om Lasse Svensson

Olle Alkholm, biträdande kyrkoledare

Olle Alkholm

Senior rådgivare

olle.alkholm@equmeniakyrkan.se

P-O Byrskog, regional kyrkoledare Region Mitt

P-O Byrskog

Regional kyrkoledare, Region Mitt

076-505 31 24

p-o.byrskog@equmeniakyrkan.se

Pär Alfredsson, chef för nationella enheten

Pär Alfredsson

Chef för nationella enheten

0702-77 40 77

par.alfredsson@equmeniakyrkan.se

Sara Lindblad, ekonomichef

Sara Lindblad

Ekonomichef och Tf Personalchef

sara.lindblad@equmeniakyrkan.se