8 december

Observera

Denna text publicerades första gången den 8 december, 2020. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Här kommer en hälsning med två sånger som jag hörde just den här dagen den 8 december förra året. Det känns som det sägs i Karl Bertil Jonssons julsaga ”Det var en gång en jul för länge sedan”, Då var jag i en fullsatt kyrka och både lyssnade till adventskonserten och sjöng med i psalmerna. Nu råder restriktioner med anledning av Covid 19 och i år får vi lyssna hemifrån.

Vare sig vi är ensamma eller tillsammans, i kyrkor eller hemma, så blir det jul i år också .
Vi firar jul även i år med den helt unika berättelsen om hur Gud verkligen blivit människa och fötts som ett litet barn. Han fick namnet Jesus o växte upp och levde under människors villkor. I ord och handling visade han vem Gud är. Jesus dog men uppstod och lever nu och han lever för evigt.

Därför kan vi, var vi än är och i vilka situationer vi än befinner oss i, med förtroende vända oss till Jesus. Han vet av egen erfarenhet hur det är att vara människa och han vill hjälpa dig och mig.


Därför finns det skäl till glädje, trots all oro och trots alla begränsningar. Vi har också frihet i vårt land så att vi kan sjunga som i sången ”högt i skyn”: (fritt översatt) Ditt lov skall höras Frälsare så vitt och brett i världens land att jorden den ska skaka

Här hör vi slutsången på konserten med Sofias vokalensemble,
Saga Edgren är solist.

Sångerna sjungs och texten här är på norska . Jag hittar dem inte på svenska. Texten är infogad nedan, så det går lättare att följa med. Kanske någon av er, som läser detta, vet om en översättning eller själv kan göra en!

I denne søte juletid
bør man seg rett fornøye.
Og bruke all sin kunst og flid
Guds nåde at opphøye.
Ved ham som er i krybben lagt,
vi vil av all vår sjelemakt
i ånden oss forlyste.

Din lov skal høres Frelsermann.
Så vidt og bredt i verdens land
at jorden skal ryste.
En liten sønn av Davids rot
som og er Gud tillike.
For våre synders skyld forlot
sitt høye himmelrike.

Det var Ham svart å tenke på
at verden skulle undergå.
Det skar ham i hans hjerte.
I sådan hjertens kjærlighet,
han kom til oss på jorden ned
at lindre all vår smerte.

Halleluja, vår strid er endt!
Hvo vilde mere klage?
 Hvo vilde mere gå bespendt
i disse frydedage?
Syng høit i sky, Guds kirkeflokk:
Halleluja, nu har jeg nok,
den lyst er uten like!
Halleluja, Halleluja!
Guds sønn er min,
jeg går herfra med ham til himmerike!

Önskar er alla en fin adventstid och så småningom en God Jul !

Kerstin Sundell