Konsert 4/11 kl 18, ”Du går med mig en bit på vägen”

Observera

Denna text publicerades första gången den 7 oktober, 2018. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Välkommen till konserten: Du går med mig en bit på vägen, med texter och melodier av Maria Sundberg. Maria Sundberg skrev under sin livstid ett flertal sånger som hon framförde tillsammans med sina vänner. Med sitt personliga uttryck, starka texter och melodier berörde hon många. Genom att plocka fram sångerna igen fyra år efter Marias plötsliga bortgång, får sångerna leva vidare och fortsätta att beröra människor nu och sen.

Sångare är Mona Nykänen ackompanjerad av Anna-Karin Isaksson (sång, fiol, percussion), Magnus Edfast (piano) och Kjell Isaksson (bas), som var de som också spelade och utvecklade sångerna tillsammans med Maria. Barnkören Popcorn medverkar också på några sånger.

Fri entré – kollekt.