Medarbetardag onsdagen den 9 maj

Publicerat 

Equmeniakyrkans Medarbetarförbund, EqMed inbjuder till fördjupning och gemenskapsdag i Betlehemskyrkan.

På programmet står: Församlingsstrategi 2020 – Profetisk diakoni och teologi med Anna Ardin, diakon och Arne Fritzson, pastor som föreläsare. Medarbetarnas medbestämmande med Susanne Rodmar, kyrkostyrelsens ordförande. Det blir även samtal i sektioner, pastorer/diakoner/missionsarbetare och stormöte samt årsmöte med riktningsbeslut kring relationen – regionalt och nationellt nätverk för kyrkans medarbetare.

PROGRAM
09.30 Drop-in fika
10.00 Församlingsstrategi 2020 – Profetisk diakoni och teologi
Vi får vara med om en bokrelease, två föredrag och samtal. Medverkar gör Anna Ardin, diakonkandidat som skrivit boken Politisk och profetisk diakoni, Arne Fritzon, pastor och teolog samt olika medarbetare med diakonalt fokus
12.00 Lunch
13.00-14.00 Medarbetarnas medbestämmande och inflytande i framtidens kyrka, Susanne Rodmar, ordförande i kyrkostyrelsen
14.00-16.00 Samtalstid och gemenskap i respektive medarbetarkategori inkl kaffepaus.
16.00 Stormöte med årsmöte i EqMed
17.45 Avslutning

Anmälan sker genom att betala in 300 kr (två fika och lunch ingår) på Swish 123 281 07 60 eller Bg 716-7265. Ange namn + medarbdag + ev. speckost. Anmäl dig senast 2/5.

Arrangörer: EqMed och Region Mitt