Missionskyrkan – Här är ditt liv

Publicerat 

Nu finns onsdagens avskeds- och festkväll upplagd på youtube så att vi kan återuppleva detta fina avsked till Missionskyrkan.

En fullmatad avskedsfest med massor av sång och härliga nedslag i vår kyrkas långa historia, från den första tidens läsarmöten fram till idag – då vi är på väg att skriva ett nytt avsnitt i Gemensam Framtid.

Det blir massor av sång och musik under Anders Anderssons ledning. Scener ur ”Mor i vall”-föreställningen och Eva Kundes ”Evangelii Dårar”. Fd missionsföreståndare finns på plats, liksom Evangelistkvartetten. Per-Magnus Selinder och Ann-Marie Yttreus ansvarar för en scen om barn- och ungdomsarbetet. Missionen får en särskild scen där Krister Andersson medverkar. Anders Mellbourn har ett avsnitt om SMKs samhällsengagemang med bland annat Jan-Erik Wikström och Magnus Hagevi – och det blir film, bildspel och något att äta i pausen. Anders Andersson och Görel Byström Janarv är kvällens konferencierer.