Promenad och öppen kyrka

Observera

Denna text publicerades första gången den 2020-05-23. Den kan därför innehålla information eller ståndpunkter som är inaktuella. Den finns tillgänglig på hemsidan för arkivändamål.

Måndag 25 maj kl 14 är du välkommen på promenad med samling utanför kyrkan. Blir vi många delar vi upp oss i smågrupper så vi kan hålla avstånden. Ta med eget fika om du vill så fikar vi tillsammans på uteplatsen efter promenaden. Samlingen avslutas med en andakt ca 15.00.
Tisdag 26 maj är kyrkan öppen kl 9-12 för dig som känner att du vill/behöver komma in och sitta en stund, kanske tända ett ljus och/eller samtala med undertecknad.
OBS! Dessa verksamheter gäller förstås alla friska. Du som har feber, hosta, är förkyld, eller har ont i halsen SKA stanna hemma. Det är också viktigt att vi håller avstånden (minst 1,5 meter) även ute och vi hälsar inte på varandra mer än på avstånd. Inga kramas. VIKTIGT!
Under dessa villkor är alla som känner att ni vill umgås på avstånd varmt välkomna!

Britt-Marie Magnedahl
diakon