INSIDAN mars-juni 2018

Publicerat 2018-03-11 av rambergskyrkan

”Swede Hollow” heter den bok vi läst och samtalat om på första bokträffen för våren, på Café Baka. I boken får man följa en brokig skara människor från Sverige som emigrerar till USA. Människornas motiv för att emigrera är skiftande, men gemensamt är att de vill och vågar bryta upp för något nytt. Boken skildrar också att de behöver varandra, behöver känna tillhörighet i allt det nya och bitvis skrämmande.

När jag skriver detta är vi inne i fastetid. Evangelierna skildrar också en brokuig skara människor som på olika sätt följde Jesus på vandringen mot Jerusalem. Där fanns tolv lärjungar, de som hade brutit upp från sina tidigare yrkesliv för att dela både sorg och glädje längs vägen, med varandra och med Jesus.

Påsken är en påminnelse om att Jesu vandring mot kors och död inte är slutet på allt utan början till något nytt. Jesu uppståndelse berättar att livet segrar! Så låt oss fira påsk med den uppståndne Jesus i centrum! Välkommen till påskens gudstjänster i Rambergskyrkan!