INSIDAN september-november 2018

Publicerat 2018-09-21 av rambergskyrkan

Vilken sommar vi haft! De orden har mer än en gång kommit över våra läppar då vi nu mötts och på olika sätt startat upp hösten. En sommar som gett många gemensamma minnen – värmen vecka efter vecka. Och så bränderna förstås. Bränderna som påtagligt drabbade de boende på olika platser och också väckte vår vånda och oro för vårt klimat, för vår jord. Ja, värmen denna sommar gav oss kanske tankar kring hot och hopp. För mitt i kaoset i brandområdena så kom många frivilliga som ville hjälpa till. Brandmän kom och resurser från andra länder blev tillgängliga. Sommarens värme med dess händelser förenade oss i praktisk omsorg, i bön för situationen och skapade också samhörighet över gränser. Medmänsklighet kan vi kalla det. Det behövs också i höst många olika uttryckssätt för medmänsklighet i vår tid – i vår stad, i vårt land och i vår värld. Alla är vi kallade att vara medmänniskor!

Lisbeth Fhager, pastor