Redbergskyrkan blir moderförsamling

Redbergskyrkans församling beslutade vid sitt årsmöte i februari 2019 att bli moderförsamling för den persisktalande församlingsplanteringen Räddningsklippan i Göteborg och i Equmeniakyrkan.

Redbergskyrkans församling beslutade vid sitt årsmöte i februari 2019 att bli moderförsamling för den persisktalande församlingsplanteringen Räddningsklippan i Göteborg och i Equmeniakyrkan. Räddningsklippan samlar persisktalande iranier och afghaner till gudstjänster och alphakurser i Redbergskyrkan. På bilden ses regional kyrkoledare Tomas Hammar, Redbergskyrkans föreståndare Ctefan Brochman och Räddningsklippans pionjärpastor Ahmad Sarhangi.

För mer information om vad det innebär att i Equmeniakyrkan vara moderförsamling, se: https://equmeniakyrkan.se/fornyelse-och-vaxt/utvecklingsprocessen/

Redbergskyrkan blir moderförsamlingRedbergskyrkan blir moderförsamling