Roder – En unik möjlighet för församlingar som vill bygga en utåtriktad mötesplats.

Equmeniakyrkan Region Stockholm söker 3-5 församlingar som hösten 2020 vill testa den livsbearbetande kursen ”Roder”

Hur skapar vi goda möten med människor i församlingens kontaktnät? Hur fördjupas relationer? Hur delar vi tro och livsfrågor med människor som är finns i församlingens närhet?

Många församlingar brottas med dessa frågor. Vi på region Stockholm vill försöka ge stöd och inspiration för detta.  Läs mer om en unik möjlighet.

Planeringen för att få igång en pilotomgång med kurskonceptet Roder går vidare. Osäkerheten med tanke på Corona är förstås stor. Trots det har vi nu satt preliminära datum för att kunna genomföra en ledarkurs i höst. Kan vi inte mötas fysiskt kanske vi kan lösa det på annat sätt. Vi hoppas kunna genomföra en ledarkurs både som en kvällskurs, tre kväller 22 okt, 4 nov och 17 nov. och som en helgkurs fredag- söndag 20-22 nov.
Mer detaljer kommer efter sommaren.

Kanske missade du informations –och inspirationssamlingen om Roder som Regionen ordande den 8 juni? Nu finns möjligheten att se på den i efterhand. Den finns på Regionens FB sida länk….https://www.facebook.com/regionsthlm/

Läs mer här om Roder:

https://equmeniakyrkan.se/wp-content/uploads/2020/04/Roder-inbjudan-till-pilotprojekt-ht-2020.pdf