Konfirmation

Publicerat 

Vi bjuder nu in dig som ska börja åk 8 till konfirmationsundervisning läsåret 2019/20.

Konfirmationsundervisning innebär att du får lära dig om kristen tro och vad den kan ha med ditt liv att göra.
Vi pratar om livet, om glädje och sorg.
Vi pratar om livet och vi pratar om döden.
Vi pratar om relationer, kärlek och gemenskap.
Vi pratar om utanförskap och att vara annorlunda.
Vi fikar tillsammans och vi hittar på roliga saker ihop.
Konfirmationsundervisningen ger möjlighet till nya relationer men också att se nya sidor hos vänner du haft länge.
I konfirmationsundervisningen finns det inte några frågor vi väjer för utan du får ställa de frågor du har och sedan söker vi tillsammans efter svar i våra erfarenheter men också vad andra har tänkt innan oss.

Undervisningen startar i 27 augusti och vi träffas därefter varannan tisdag c:a kl 15. Konfirmationen sker i augusti 2020. Om du inte är döpt har du möjlighet att göra det i samband med konfirmationen men dop är inte ett krav för konfirmeras i Equmeniakyrkan. Utöver undervisningen deltar konfirmanden i minst 10 gudstjänster under läsåret (i Rosengårdskyrkan eller annan kyrka) varav minst 1 gudstjänst under advent/jul och en gudstjänst under påsken.

I delar av vårt konfirmationsarbete samarbetar vi med Equmeniakyrkan regions syd. Det innebär bl.a tre helgläger under läsåret och ett sommarläger i slutet av läsåret.

Ledare för konfirmationsundervisningen är vår pastor Sara Sjölander och vår ungdomsledare Malin Olofsson. Om du har frågor är du välkommen att kontakta dem.

Sara 0705-386883
Malin 0709-829233