Tema Juni – Augusti – IDAG hjälper Herren!

Så är den äntligen här – SOMMARTIDEN! Så ta vara på den, njut av den, koppla av och ha det skönt! Dagarna blir längre och längre, mörkret mindre och mindre och moder Sol visar sig mer och mer. Och visst vill man ta vara på allt detta, och har rätt att göra det, åtminstone i ett land med lagstadgad fyra veckors semester och semesterlön.
Allt känns så bra, så rätt och riktigt eller hur?
Men – men – men…
Så kommer herr eller fru Dysterkvist;
”Men snart så vänder det!”
Det är som om man inte klarar glädjen och ljuset utan vill släcka alla förhoppningar och mörklägga alla känslor. Våga inte vara glada och tacksamma över ljuset, det blir snart värre och snart så vänder det.
Tacksamhet för Nuet och det som Är Just NU är något grundläggande i kristen tro. Det finns ett grundläggande talesätt inom kristendomen; ”Gårdagen är förbi, morgondagen har vi inte sett, men idag hjälper Herren!” Låt den sanningen bära dig under den sommarperiod som ligger framför oss och våga vara och leva i Nuet för där hjälper Herren!