Aktuell information om covid-19 och församlingens aktiviteter

Med anledning av coronaviruset, covid-19 så har församlingsledningen ett pågående samtal kring hur vi hanterar detta som gemenskap. Vi följer de nationella riktlinjerna och har för närvarande beslutat att:

  • Fortsätta fira gudstjänst, men med dessa restriktioner: Max 50 personer får vistas i lokalen samtidigt. Hälsa inte på varandra med handhälsning eller kram, hålla avstånd, stanna hemma om du känner dig sjuk eller förkyld. Vi ställer in kyrkfikat tills vidare och firar heller ingen nattvard.
  • Tisdagsträffarna är för närvarande inställda.
  • Resan med Tisdagsträffen i augusti blir inställd.
  • Vi ställer tills vidare in kvinnofrukostarna.
  • Vi ställer tills vidare in mat i gemenskap.
  • Scout fortsätter för närvarande men med extra hygien och försiktighet.
  • Gött häng fortsätter för närvarande men med extra hygien och försiktighet.
  • Loppmarknaden 29/8 är inställd.

Vi kommer uppdatera här när mer information kommer. Senast uppdaterat 12/8.

För nationell information gällande Equmeniakyrkan se: Equmeniakyrkans nationella riktlinjer