Sapmi, bibelöversättningar och kreativa uttryck inom Equmeniakyrkan | v. 16

Gud, vi ber för bibelöversättning till olika samiska språk som pågår just nu. Vi ber för översättare och granskare och att de resurser som behövs ska finnas. Tack för att Nya testamentet på sydsamiska lanseras i sommar och vi ber att den ska bli till välsignelse. 

Gud, vi ber om inspiration och din närvaro hos dem i vår församling och vår kyrka som spelar, sjunger, dansar, målar, dramatiserar och bidrar med olika kreativa uttryck. Tack för deras gåvor och färdigheter de har fått, och som vi alla får ta del av.  

Jesus Kristus, sänd oss, i din frid, med din fred – över hela Jorden! 

Amen

På hjärtat med Karin Wiborn är Equmeniakyrkans bönepodd. Tillsammans med Karin följer vi Equmeniakyrkans förbönskalender och ber för det som för stunden är aktuellt i vår förbönskalender. Podden finns där poddar finns och ett nytt avsnitt kommer varje tisdag. Detta är bönen som Karin bad i veckans podd.