Seminarium 11: Hälsovård i Kongo – vi kan göra skillnad trots politisk och social kaos – 2019

Publicerat 

Hälsovård i Kongo – vi kan göra skillnad trots politisk och social kaos

Mitt i politisk och social oro kan kyrkorna i Kongoländerna göra viktiga insatser för människors hälsa. Solenergi installeras, barnmorskor och laboratorietekniker utbildas, instrument för kirurgi och förlossning köps in, barn vaccineras mot dödliga barnsjukdomar och de sjuka kan ofta få vård. Hur ser situationen ut efter valet i Kongo Kinshasa och hur ser den humanitära situationen i den krigshärjade pool-regionen i Kongo Brazzaville ut – och vad gör vi och kyrkan? Hur genomför kyrkorna de prioriteringar som de tagit fram med oss i den svåra situation som länderna befinner sig? Detta är några frågor som vi kommer lyfta i seminariet.

Medverkande:

Christer Daelander, Afrikasamordnare Equmeniakyrkan

Referensgruppen Hälsa för alla i Kongo.

Tid: Lördag 1 juni 13.30-14.45

Plats: Frälsningsarmén, kyrksalen

Seminarievärd: Lennart Johansson

Alla seminarier